ALIŞVERİŞ PROFESYONELLER VİDEOLAR
ALIŞVERİŞ PROFESYONELLER VİDEOLAR

Uygulamamızı indirerek egzersizlere kaldığınız yerden devam edebilirsiniz

BESLENME | Başlangıç | 6 Video

Bitkilerin Şifalı Dünyası

BÖLÜMLER

PROFESYONEL

Selin Yurdakul Diyetisyen

Bitkisel ürünlerde zayıflama ilaçlarından, aktarlarda satılan karışımlara, zayıflama çaylarına kadar çok geniş bir pazar söz konusudur. Birçok bitkisel kaynaklı ürünler yıllardır kullanılmakta ve yararlı olduğu bilinmektedir. Bununla beraber bazı bitkisel ürünler kullanıcılar üzerinde ciddi yan etkilere neden olabilmektedir. Bitkisel ürünler ilaçlardan daha güvenli şeklindeki düşünce doğru bir yaklaşım değildir.

 

Fitoterapi uygulamaları kişiye göre değişim gösterir. Her hastanın genel sağlık durumu, vücut yapısı, hastalık derecesi farklı olabildiğinden kişiye özel tedavi planı çıkarılmaktadır. Nitekim bitkilerle tedavi anlamına gelen fitoterapi uzmanlık gerektirir. Fitoterapide biyolojik etkilerden hangi etken madde grubunun sorumlu olduğu bilinmektedir. Bitkisel ilaçlar veya takviyeler, alınan reçetesiz veya reçeteli ilaçlarla zararlı şekillerde etkileşime girebilir. Yani bitkisel takviyeler almak, alınan diğer ilaçların etkinliğini azaltabilir veya yan etkilerini artırabilir.

 

Fitoterapinin alternatif bir tedavi yöntemi olduğu düşüncesi doğru değildir. Fitoterapi destekleyici veya tamamlayıcı tedavi şeklidir. Örneğin şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kanser ve kalp rahatsızlıklarında bitkisel tedavi ancak normal tedavi sürecine yardımcı amaçlı doktordan onay alındığı takdirde uygulanabilir.

 

Sarı kantaron yağı özellikle gözle görülür biçimdeki yara izinin önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bel ağrısı, gut, gastrit, romatizma, stres, kaygı, hafif depresyon ve ruh hali değişimlerinde de kullanılır. Emziren annelerin de sarı kantaron tüketimlerini doktora danışmaları gerekir. Doğum kontrol ilaçları, tansiyon ilaçları, ağır antidepresan ilaçlar ve astım ilaçları ile birlikte tüketildiğinde ilaçların etkilerini engelleyebilir.

 

Ekinezya çayı içildiğinde oluşan sakinleştirici ve yatıştırıcı etki, özellikle kaygı bozukluğu ve depresyona iyi gelir. Vücutta biriken ödemin dışarıya idrar yoluyla atılmasını sağlayan ekinezya çayı vücuttaki toksik maddelerin uzaklaştırılmasında önemli bir yere sahiptir. Ekinezya; aspirin ve kortizon tipi ilaçlarla kullanılmamalı, Ekinezya kullananlarda; mide rahatsızlığı, ishal, kabızlık, allerji görülebileceği unutulmamalıdır. Ginkgo biloba iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir kan damarlarının genişlemesini teşvik edip, kan akışını arttırır Kalp sağlığını iyileştirir,  Ginkgo biloba hapı kullanacak kişilerin, kan sulandırıcı ilaç kullanımında dikkatli olmaları gerekir. Kanama artabilir.

 

Ginseng Antioksidan açısında zengindir Bağışıklık sistemini güçlendirir Kolesterolü ve kan şekerini dengeler. Diyabet ilaçları kullanan kişiler, ginseng tüketirken kan şekeri seviyelerini yakından izlemelidir. Ginseng antikoagülan (kanın pıhtılaşmasını önleyen madde) ilaçların etkinliğini azaltabilir Kadınlarda şişmiş göğüsler ve vajinal kanamalara sebep olabilir.

 

Aloe vera Antioksidan etkisiyle enfeksiyonların çoğalmasını önler Antibakteriyel özelliğiyle yaraları iyileştirir Cilt sağlığını destekler, kırışıklıkları giderir, akneleri temizler fakat Müshil etkisi olan aloe vera, kramp ve ishale neden olabilir. Birkaç günden fazla aloe vera tüketen kişilerin kanında elektrolit dengesizlikleri oluşabilir.

 

Meyan kökü gastrit asitin anormal artışını engelleyerek, reflü etkilerini azaltır Üst solunum yolu rahatsızlıklarını hafifletebilir Potasyum seviyesini düşürme etkisinden dolayı düzensiz kalp ritmine sebep olabilir. Yüksek kan basıncı oluşumundan dolayı yüksek tansiyon hastalarını olumsuz etkileyebilir.Kas zayıflığı meydana getirebileceğinden kemik erimesi olan hastaların dikkat etmesi gerekir. Stresi kontrol eden kortizon hormonun fazla salınımına neden olabilir. Meyan Kökü, fazla kullanımının yaratacağı etkiler göz önüne alınarak hamilelere ve emziren annelere önerilmez.