ALIŞVERİŞ PROFESYONELLER VİDEOLAR
ALIŞVERİŞ PROFESYONELLER VİDEOLAR

Uygulamamızı indirerek egzersizlere kaldığınız yerden devam edebilirsiniz

BESLENME | Başlangıç | 4 Video

Okula Dönüşte Çocuklarda Beslenme

BÖLÜMLER

PROFESYONEL

Zeynep Akyüz Diyetisyen

Okul çağı çocukların sağlıklı bir beslenme düzeni, büyümelerini, gelişmelerini ve enerji gereksinimlerini karşılamalarını desteklemelidir. Makro besin maddeleri olarak adlandırılan karbonhidratlar, proteinler ve yağlar, çocukların sağlıklı bir yaşam tarzı için önemlidir.

Mikro besin maddeleri, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için gerekli olan vitaminler, mineraller ve iz elementlerdir. Çocuklar, mikro besin maddelerine de ihtiyaç duyarlar çünkü büyüme, bağışıklık sistemi fonksiyonu ve genel sağlık için önemlidirler.

Vitaminler: A, C, D, E ve K gibi vitaminler çocukların büyümesi ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi için önemlidir. Bu vitaminler genellikle meyve, sebze, süt ve süt ürünleri gibi doğal gıdalarda bulunur.

Mineraller: Kalsiyum, demir, magnezyum ve çinko gibi mineraller kemik sağlığı, kan oluşumu ve diğer vücut fonksiyonları için gereklidir. Süt, yoğurt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler ve et ürünleri mineral kaynaklarıdır.

Not: Çocukların beslenmelerine dikkat edilmeli, yeni bir şey denettiğimizde veya tekrar yediği bir gıdadan rahatsızlık hissettiğinde alerjen uyarılarına bizim dikkat edip testlerini yaptırmamız gereklidir.