ALIŞVERİŞ PROFESYONELLER VİDEOLAR
ALIŞVERİŞ PROFESYONELLER VİDEOLAR

Uygulamamızı indirerek egzersizlere kaldığınız yerden devam edebilirsiniz

YOGA | Başlangıç | 1 Video

Yogada Elementler

BÖLÜMLER

PROFESYONEL

Buket Öz Yoga

Yoga felsefesinde, evrenin temel yapı taşları olarak kabul edilen beş element vardır. Bu videomuzda dört temel elementten bahsediyor olacağız, Bu elementler  Tejas (Ateş), Prithvi (Toprak), Ap (Su), Vayu (Hava) olarak adlandırılır. Bu elementler, hem doğal dünyadaki varlıkların hem de insan bedeninin ve zihnin karakteristik özelliklerini temsil eder. Yoga pratiğinde, bu elementlerin dengelenmesi ve enerjik akışının artırılması hedeflenir.

1- Tejas (Ateş): Tejas elementi enerji, ısınma, dönüşüm ve disiplin ile ilişkilidir. Ateş elementinin güçlendirilmesi, güçlü ve dinamik pozlar, özellikle güç gerektiren duruşlar ve nefes teknikleriyle elde edilir.

2-Prithvi (Toprak): Prithvi elementi stabilite, dayanıklılık, güç ve dayanma yeteneği ile ilişkilidir. Yoga pratiğinde, toprak elementinin güçlendirilmesi, temel duruşlar ve ayakta duruşlar gibi stabilite gerektiren pozlarla gerçekleştirilir.

3-Vayu (Hava): Vayu elementi hareketlilik, hafiflik, esneklik ve zihinsel odaklanma ile ilişkilidir. Hava elementinin güçlendirilmesi, denge pozları, duruşlarda hafifliği ve hareketliliği vurgulayan pozlar ve pranayama teknikleriyle gerçekleştirilir.

4-Ap (Su): Ap elementi akışkanlık, esneklik, yumuşaklık ve duygusal denge ile ilişkilidir. Su elementinin güçlendirilmesi, kalça açıcı pozlar ve akıcı, dairesel hareketleri içeren pozlarla sağlanır.