ALIŞVERİŞ PROFESYONELLER VİDEOLAR
ALIŞVERİŞ PROFESYONELLER VİDEOLAR

Uygulamamızı indirerek egzersizlere kaldığınız yerden devam edebilirsiniz

FİZYOTERAPİ | Başlangıç Seviyesi | 1 Video

Omuzdaki Kas Yırtıkları İçin Egzersizler

BÖLÜMLER

PROFESYONEL

Nursu Yamaç Fizyoterapist

Omuzdaki kas yırtıkları, omuz eklemi etrafındaki kaslardan birinin kısmi veya tam bir yırtılması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Omuz kas yırtıklarının tedavisinde egzersizler önemli bir rol oynar ve birçok faydası vardır. Yırtılan kasın güçlenmesi ve iyileşmesi için özel egzersizler kullanılır. 

Bu egzersizler, yırtığın üzerindeki yükü artırarak ve kasların kasılmasını teşvik ederek kasların güçlenmesine yardımcı olur.Doğru ve düzenli egzersizler, yırtık bölgesine kan akışını artırır ve iyileşme sürecini hızlandırır. Kaslar iyileşirken, yırtığın boyutu azalır ve fonksiyon geri kazanılır.

Omuz kas yırtığından sonra, eklemdeki dengenin ve koordinasyonun bozulma riski vardır. Uygun egzersizler, omuzdaki kasların dengesini ve koordinasyonunu geliştirir, böylece omuzun doğru hareket etmesini sağlar.Egzersizler, omuz kaslarını güçlendirmek ve esnekliği artırmak için kasları çalıştırırken, ağrı ve şişliği azaltabilir. Bu sayede günlük aktiviteler daha az rahatsızlıkla gerçekleştirilebilir. Omuzdaki kas yırtıkları için yapılan egzersizler, özellikle fizyoterapist veya spor fizyoterapisti tarafından yönlendirilen kişiye özgü bir rehabilitasyon programı olarak ayarlanmalıdır, mutlaka doktor veya fizyoterapistinizin kontrolünde ve önerisinde egzersizleri gerçekleştirin.